Skip to content

201.5 York Street(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2008

Property Information

Block14103
Lot16
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-3UCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,257
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$564,700
85%
Total Assessment$664,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,843-0.6%
2024$14,936+40.1%
2023$10,662-0.4%
2022$10,702+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1887