Skip to content

18 Bright St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 29, 2013

Property Information

Block14106
Lot35
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building ClassC1125
Description4S-B-4U&2S-B1UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$578,300
85%
Total Assessment$678,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,146-0.6%
2024$15,241+40.1%
2023$10,880-0.4%
2022$10,921+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 8927, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1900