Skip to content

28 Bright Street(Unit C0407)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Last Sale Price
$920,000
Last Sale Date
May 9, 2022

Property Information

Block14106
Lot39
QualifierC0407
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description5S-1C-31U-14P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage991
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,900
11%
Improvement Value:$774,000
89%
Total Assessment$868,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,403-0.6%
2024$19,524+91.2%
2023$10,213-0.4%
2022$10,251+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$920,000
Sq Ft991DeedBook 9676, Page 628Recorded6/22/2022

Property Sale

Sale
$868,888

From:

To:

Sq Ft991DeedBook 9366, Page 591Recorded12/18/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018