Skip to content

242 Barrow Street(Unit C0201)Jersey City, NJ 07302

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2012

Property Information

Block14106
Lot41
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building ClassC0785
Description3S-B-A-18U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
22%
Improvement Value:$358,200
78%
Total Assessment$458,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,232-0.6%
2024$10,296+40.1%
2023$7,350-0.4%
2022$7,377+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990