Skip to content

242 Barrow Street(Unit C0401)Jersey City, NJ 07302

Built 1990

Last Sale Price
$622,500
Last Sale Date
Apr 18, 2024

Property Information

Block14106
Lot41
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building ClassC0736
Description3S-B-A-18U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage736
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
20%
Improvement Value:$390,100
80%
Total Assessment$490,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,944-0.6%
2024$11,013+40.1%
2023$7,861-0.4%
2022$7,891+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$622,500
Sq Ft736DeedBook 9816, Page 846Recorded4/22/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft763DeedBook 9445, Page 304Recorded10/28/2019

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 5236, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1990