Skip to content

257 York St.Jersey City, NJ 07302

Built 1867

Last Sale Price
$22,000
Last Sale Date
Nov 8, 1978

Property Information

Block14106
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$684,000
45%
Improvement Value:$831,400
55%
Total Assessment$1,515,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,839-0.6%
2024$34,051+40.1%
2023$24,307-0.4%
2022$24,398+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 3264, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1867