Skip to content

128 Sussex St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2006

Property Information

Block14202
Lot23
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building ClassC1273
Description4S-B-1C-6U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$613,400
86%
Total Assessment$713,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,930-0.6%
2024$16,030+40.1%
2023$11,443-0.4%
2022$11,486+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900