Skip to content

128 Sussex St.(Unit C0006)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jan 29, 2001

Property Information

Block14202
Lot23
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building ClassC0670
Description4S-B-C1-6U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
23%
Improvement Value:$334,600
77%
Total Assessment$434,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,705-0.6%
2024$9,765+40.1%
2023$6,971-0.4%
2022$6,997+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5752, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1900