Skip to content

149 Essex St.(Unit C1905)Jersey City, NJ 07302

Built 2005
Vacant Land

Last Sale Price
$677,000
Last Sale Date
Dec 17, 2013

Property Information

Block14205
Lot21
QualifierC1905
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description7S-101U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,205
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$77,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,722-0.6%
2024$1,732+40.1%
2023$1,237-0.4%
2022$1,241+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$677,000

From:

To:

Sq Ft1,205DeedBook 8951, Page 517Recorded1/6/2014

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 7937, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 2005