Skip to content

83 Grand St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1920

Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Jan 20, 2022

Property Information

Block14304
Lot2
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page143

Building Details

Building ClassC2219
Description2S0BT-B-A-11U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage951
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
12%
Improvement Value:$736,700
88%
Total Assessment$836,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,684-0.6%
2024$18,801+40.1%
2023$13,421-0.4%
2022$13,471+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,750,000
Sq Ft951DeedBook 9645, Page 450Recorded3/2/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$995,000
DeedBook 9525, Page 548

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5646, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1920