Skip to content

121 Grand St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2003

Property Information

Block14305
Lot1
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page143

Building Details

Building ClassC1500
Description3S-BT-B-D-8UH(1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$569,000
85%
Total Assessment$669,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,939-0.6%
2024$15,032+40.1%
2023$10,731-0.4%
2022$10,771+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900