Skip to content

100 Grand St.Jersey City, NJ 07302

Built 1862

Owner
---
Last Sale Price
$2,600,000
Last Sale Date
Oct 1, 2025

Property Information

Block14306
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page143

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,264
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$796,500
42%
Improvement Value:$1,091,700
58%
Total Assessment$1,888,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,164-0.6%
2024$42,428+40.1%
2023$30,287-0.4%
2022$30,400+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,600,000
Sq Ft3,264DeedBook 9940, Page 972Recorded11/12/2025

Property Sale

Sale
$2,075,000

From:

To:

Sq Ft3,264DeedBook 9039, Page 345Recorded5/19/2015

Property Sale

Sale
$1,310,000
DeedBook 8874, Page 355

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 6017, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1862