Skip to content

207 Washington St.(Unit C9001)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$759,000
Last Sale Date
Jan 7, 2011

Property Information

Block14401
Lot14
QualifierC9001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC2645
Description4S-B-D-4U-H(1)
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
10%
Improvement Value:$926,900
90%
Total Assessment$1,026,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,931-0.6%
2024$23,074+40.1%
2023$16,471-0.4%
2022$16,533+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$759,000
DeedBook 8776, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1900