Skip to content

110 Morris St.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07302

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$692,500
Last Sale Date
Sep 2, 2025

Property Information

Block14401
Lot23
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC0821
Description4&2S-BF-C-8UH(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage821
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
21%
Improvement Value:$374,000
79%
Total Assessment$474,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,584-0.6%
2024$10,651+40.1%
2023$7,603-0.4%
2022$7,631+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$692,500
Sq Ft821DeedBook 9931, Page 286Recorded9/19/2025

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4095, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1920