Skip to content

212 Washington St.(Unit C0005)Jersey City, NJ 07302

Built 1870

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Jun 21, 2024

Property Information

Block14402
Lot1
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description3SB-3C-5U-CONDO
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage1,603
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
8%
Improvement Value:$1,159,400
92%
Total Assessment$1,259,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,122-0.6%
2024$28,299+40.1%
2023$20,201-0.4%
2022$20,276+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,450,000
Sq Ft1,603DeedBook 9836, Page 202Recorded7/24/2024

Property Sale

Sale
$1,310,000
Sq Ft1,603DeedBook 9696, Page 604Recorded9/15/2022

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft1,603DeedBook 9043, Page 29Recorded6/8/2015

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 8703, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1870