Skip to content

202 Washington St.(Unit C0402)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2004

Property Information

Block14402
Lot26
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC0590
Description4S-B-2C-6U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
29%
Improvement Value:$245,000
71%
Total Assessment$345,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,704-0.6%
2024$7,752+22.4%
2023$6,331-0.4%
2022$6,355+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900