Skip to content

72 Essex St.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07302

Built 2010

Owner
---
Last Sale Price
$1,170,000
Last Sale Date
Aug 7, 2025

Property Information

Block14403
Lot11.01
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description4S-B-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
11%
Improvement Value:$797,200
89%
Total Assessment$897,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,034-0.6%
2024$20,160+40.1%
2023$14,391-0.4%
2022$14,445+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,170,000
Sq Ft1,075DeedBook 9923, Page 525Recorded8/20/2025

Property Sale

Sale
$879,000

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 9069, Page 273Recorded10/14/2015

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 8933, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 2010