Skip to content

72 Essex St.(Unit C0007)Jersey City, NJ 07302

Built 2010

Owner
---
Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Mar 2, 2026

Property Information

Block14403
Lot11.01
QualifierC0007
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description4S-B-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage950
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
12%
Improvement Value:$734,200
88%
Total Assessment$834,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,628-0.6%
2024$18,744+40.1%
2023$13,381-12.5%
2022$15,289+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft950DeedBook 9972, Page 436Recorded3/20/2026

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 9344, Page 972Recorded10/2/2018

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 8938, Page 572NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/17/2013

Property Built

Built

Year Built: 2010