Skip to content

174 Washington St.(Unit C0113)Jersey City, NJ 07302

Built 2001

Last Sale Price
$1,125,000
Last Sale Date
Jul 5, 2012

Property Information

Block14404
Lot1
QualifierC0113
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1843
Description4S-B-65U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,843
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
8%
Improvement Value:$1,256,900
92%
Total Assessment$1,371,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,630-0.6%
2024$30,822+40.1%
2023$22,002+1090.4%
2022$1,848+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,125,000
DeedBook 8862, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 2001