Skip to content

1 Greene St.(Unit C0208)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$412,500
Last Sale Date
May 20, 2010

Property Information

Block14404
Lot2
QualifierC0208
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1005
Description8S-PH-B-119UH(1
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage---
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
21%
Improvement Value:$475,500
79%
Total Assessment$600,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,409-0.6%
2024$13,493+40.1%
2023$9,632-0.4%
2022$9,668+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$412,500
DeedBook 8733, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1900