Skip to content

1 Greene St.(Unit C0401)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 15, 2004

Property Information

Block14404
Lot2
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1005
Description8S-PH-B-119UH(1
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage---
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
20%
Improvement Value:$500,000
80%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,956-0.6%
2024$14,044+20.8%
2023$11,629-0.4%
2022$11,673+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 7272, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1900