Skip to content

1 Greene St.(Unit C0402)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$517,000
Last Sale Date
Aug 26, 2006

Property Information

Block14404
Lot2
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1197
Description8S-PH-B-119UH(1
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage---
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
16%
Improvement Value:$633,500
84%
Total Assessment$758,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,937-0.6%
2024$17,044+40.1%
2023$12,166-0.4%
2022$12,212+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$517,000
DeedBook 8110, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1900