Skip to content

1 Greene St.(Unit C7003)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 12, 2000

Property Information

Block14404
Lot2
QualifierC7003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1210
Description8S-PH-B-119H(1)
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage---
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
18%
Improvement Value:$565,400
82%
Total Assessment$690,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,417-0.6%
2024$15,513+40.1%
2023$11,074-0.4%
2022$11,115+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900