Skip to content

101 Hudson St.(Block 14501 Lot 2)Jersey City, NJ 07302

Built 1992
Commercial

Last Sale Price
$346,000,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block14501
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description38S-RS&C&G-OHAC

Assessment

Land Value:$137,369,400
39%
Improvement Value:$214,580,600
61%
Total Assessment$351,950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,859,044-0.6%
2024$7,908,317+40.1%
2023$5,645,278-0.4%
2022$5,666,395+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$346,000,000
DeedBook 9705, Page 610Recorded10/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$7,500,000
DeedBook NaN, Page NaN