Skip to content

25 Hudson St.Hawthorne, NJ 07506

Vacant Land

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Apr 21, 2023

Property Information

Block14503
Lot4
QualifierC0210
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description9S-B-119U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,307
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$114,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,548-0.6%
2024$2,564+40.1%
2023$1,830-0.4%
2022$1,837+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft1,307DeedBook 9746, Page 856Recorded5/12/2023

Property Sale

Sale
$893,666

From:

To:

Sq Ft1,307DeedBook 9399, Page 726Recorded5/1/2019

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft1,307DeedBook 9383, Page 458Recorded2/28/2019

Property Sale

Sale
$860,000
DeedBook 8038, Page 238