Skip to content

25 Hudson St.(Unit C0509)Jersey City, NJ 07302

Vacant Land

Last Sale Price
$1,770,000
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block14503
Lot4
QualifierC0509
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description9S-B-119U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,433
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,791-0.6%
2024$2,809+40.1%
2023$2,005-0.4%
2022$2,013+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,770,000
DeedBook 9697, Page 26Recorded9/20/2022

Property Sale

Sale
$1,576,300

From:

To:

DeedBook 9386, Page 350Recorded3/11/2019

Property Sale

Sale
$999,999
DeedBook 7993, Page 100