Skip to content

25 Hudson St.(Unit C0801)Jersey City, NJ 07509

Vacant Land

Last Sale Price
$795,000
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block14503
Lot4
QualifierC0801
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description9S-B-119U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$80,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,798-0.6%
2024$1,809+40.1%
2023$1,291-0.4%
2022$1,296+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$795,000
DeedBook 9710, Page 849Recorded11/18/2022

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 8276, Page 309