Skip to content

77 Hudson St.(Unit C1412)Jersey City, NJ 07302

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Apr 12, 2024

Property Information

Block14506
Lot1
QualifierC1412
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description50S-426U-GCONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage652
Acreage1.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$45,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,009-0.7%
2024$1,016+40.1%
2023$725-0.4%
2022$728+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$45,000
Sq Ft652DeedBook 9819, Page 131Recorded4/30/2024

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft652DeedBook 9815, Page 626Recorded4/16/2024

Property Sale

Sale
$122,400

From:

To:

DeedBook 9410, Page 460Recorded6/18/2019

Property Sale

Sale
$22,500

From:

To:

Sq Ft652DeedBook 9018, Page 120Recorded1/20/2015

Property Sale

Sale
$378,000
DeedBook 8831, Page 72