Skip to content

77 Hudson St.(Unit C3203)Jersey City, NJ 07302

Built 2010

Last Sale Price
$1,745,000
Last Sale Date
Mar 30, 2016

Property Information

Block14506
Lot1
QualifierC3203
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description50S-426U-GCONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage1.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
8%
Improvement Value:$1,436,700
92%
Total Assessment$1,561,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,873-0.6%
2024$35,091+40.1%
2023$25,050-0.4%
2022$25,143+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,745,000

From:

To:

Sq Ft1,510DeedBook 9110, Page 653Recorded4/7/2016

Property Sale

Sale
$1,045,000
DeedBook 8846, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 2010