Skip to content

99 Hudson St.(Unit C0603)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Nov 9, 2022

Property Information

Block14507
Lot1
QualifierC0603
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description79S-781U-C-609P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage473
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
24%
Improvement Value:$357,600
76%
Total Assessment$467,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,442-0.6%
2024$10,507+25.7%
2023$8,357+37.0%
2022$6,102+748.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft473DeedBook 9769, Page 715Recorded9/8/2023

Property Built

Built

Year Built: 2020