Skip to content

99 Hudson St.(Unit C1305)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Owner
---
Last Sale Price
$727,000
Last Sale Date
Jan 22, 2025

Property Information

Block14507
Lot1
QualifierC1305
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description79S-781U-C-609P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage775
Acreage1.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
16%
Improvement Value:$598,000
84%
Total Assessment$708,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,810-0.6%
2024$15,909+31.0%
2023$12,142+36.9%
2022$8,871+652.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$727,000
Sq Ft775DeedBook 9881, Page 1Recorded2/20/2025

Property Sale

Sale
$763,000
Sq Ft775DeedBook 9521, Page 261Recorded11/17/2020

Property Sale

Sale
$776,000
DeedBook 9521, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 2020