Skip to content

99 Hudson St.(Unit C1703)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
May 5, 2021

Property Information

Block14507
Lot1
QualifierC1703
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description79S-781U-C-609P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage758
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
15%
Improvement Value:$634,000
85%
Total Assessment$744,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,614-0.6%
2024$16,718+40.1%
2023$11,934+36.9%
2022$8,715+656.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$810,000
DeedBook 9582, Page 917

Property Sale

Sale
$810,000
Sq Ft758DeedBook 9582, Page 917Recorded7/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020