Skip to content

99 Hudson St.(Unit C1708)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Last Sale Price
$1,480,000
Last Sale Date
Apr 13, 2022

Property Information

Block14507
Lot1
QualifierC1708
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description79S-781U-C-609P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,285
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
10%
Improvement Value:$982,100
90%
Total Assessment$1,092,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,387-0.6%
2024$24,539+32.3%
2023$18,542+36.9%
2022$13,548+593.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,480,000
Sq Ft1,285DeedBook 9686, Page 478Recorded8/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 2020