Skip to content

99 Hudson St.(Unit C2002)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Last Sale Price
$1,288,000
Last Sale Date
Feb 8, 2021

Property Information

Block14507
Lot1
QualifierC2002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description79S-781U-C-609P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
10%
Improvement Value:$996,200
90%
Total Assessment$1,106,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,701-0.6%
2024$24,856+40.1%
2023$17,743+42.6%
2022$12,440+602.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,288,000
Sq Ft1,164DeedBook 9558, Page 119Recorded5/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020