Skip to content

99 Hudson St.(Unit C2202)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Last Sale Price
$1,351,000
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block14507
Lot1
QualifierC2202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description79S-781U-C-609P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
9%
Improvement Value:$1,050,300
91%
Total Assessment$1,160,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,910-0.6%
2024$26,072+40.1%
2023$18,611+49.6%
2022$12,440+602.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,351,000
Sq Ft1,164DeedBook 9538, Page 234Recorded2/24/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020