Skip to content

99 Hudson St.(Unit C2208)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Last Sale Price
$1,560,000
Last Sale Date
Oct 5, 2020

Property Information

Block14507
Lot1
QualifierC2208
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description79S-781U-C-609P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,285
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
8%
Improvement Value:$1,229,800
92%
Total Assessment$1,339,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,918-0.6%
2024$30,105+40.1%
2023$21,490+58.6%
2022$13,548+593.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,560,000
Sq Ft1,285DeedBook 9540, Page 382Recorded3/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020