Skip to content

99 Hudson St.(Unit C2508)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Last Sale Price
$1,715,000
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block14507
Lot1
QualifierC2508
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description79S-781U-C-609P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,285
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
7%
Improvement Value:$1,362,900
93%
Total Assessment$1,472,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,890-0.6%
2024$33,096+40.1%
2023$23,625+74.4%
2022$13,548+593.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,715,000
Sq Ft1,285DeedBook 9529, Page 174Recorded1/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020