Skip to content

99 Hudson St.(Unit C2900)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Last Sale Price
$1,258,000
Last Sale Date
Apr 13, 2022

Property Information

Block14507
Lot1
QualifierC2900
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description79S-781U-C-609P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,090
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
12%
Improvement Value:$818,300
88%
Total Assessment$928,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,729-0.6%
2024$20,859+25.4%
2023$16,633+36.9%
2022$12,152+605.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,258,000
Sq Ft1,090DeedBook 9672, Page 803Recorded6/8/2022

Property Built

Built

Year Built: 2020