Skip to content

99 Hudson St.(Unit C3511)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Owner
---
Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block14507
Lot1
QualifierC3511
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description79S-781U-C-609P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage839
Acreage1.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
14%
Improvement Value:$698,000
86%
Total Assessment$808,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,043-0.6%
2024$18,156+40.1%
2023$12,960+37.0%
2022$9,462+641.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft839DeedBook 9938, Page 492Recorded10/28/2025

Property Sale

Sale
$1,087,000
Sq Ft839DeedBook 9692, Page 884Recorded8/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 2020