Skip to content

99 Hudson St.(Unit C3712)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Last Sale Price
$1,265,000
Last Sale Date
Nov 9, 2020

Property Information

Block14507
Lot1
QualifierC3712
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description79S-781U-C-609P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,117
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
10%
Improvement Value:$976,400
90%
Total Assessment$1,086,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,259-0.6%
2024$24,411+40.1%
2023$17,426+45.1%
2022$12,007+606.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,265,000
Sq Ft1,117DeedBook 9547, Page 100Recorded4/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020