Skip to content

99 Hudson St.(Unit C4501)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Last Sale Price
$1,132,000
Last Sale Date
Oct 8, 2020

Property Information

Block14507
Lot1
QualifierC4501
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description79S-781U-C-609P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage839
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
11%
Improvement Value:$862,200
89%
Total Assessment$972,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,709-0.6%
2024$21,845+40.1%
2023$15,594+64.8%
2022$9,462+641.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,132,000
Sq Ft839DeedBook 9524, Page 599Recorded12/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020