Skip to content

99 Hudson St.(Unit C4506)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Last Sale Price
$1,826,000
Last Sale Date
Oct 12, 2020

Property Information

Block14507
Lot1
QualifierC4506
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description79S-781U-C-609P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,285
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
7%
Improvement Value:$1,458,200
93%
Total Assessment$1,568,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,018-0.6%
2024$35,237+40.1%
2023$25,154+85.7%
2022$13,548+593.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,826,000
Sq Ft1,285DeedBook 9531, Page 1Recorded1/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020