Skip to content

99 Hudson St.(Unit C4600)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Last Sale Price
$1,365,000
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block14507
Lot1
QualifierC4600
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description79S-781U-C-609P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,117
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
9%
Improvement Value:$1,062,300
91%
Total Assessment$1,172,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,177-0.6%
2024$26,342+40.1%
2023$18,804+56.6%
2022$12,007+606.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,365,000
DeedBook 9580, Page 602

Property Sale

Sale
$1,365,000
Sq Ft1,117DeedBook 9580, Page 602Recorded7/13/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020