Skip to content

99 Hudson St.(Unit C4708)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Owner
---
Last Sale Price
$1,978,000
Last Sale Date
Nov 9, 2020

Property Information

Block14507
Lot1
QualifierC4708
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description79S-781U-C-609P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,285
Acreage1.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
6%
Improvement Value:$1,588,800
94%
Total Assessment$1,698,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,934-0.6%
2024$38,172+40.1%
2023$27,249+101.1%
2022$13,548+593.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,978,000
Sq Ft1,285DeedBook 9546, Page 666Recorded4/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020