Skip to content

99 Hudson St.(Unit C5511)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Last Sale Price
$1,068,000
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block14507
Lot1
QualifierC5511
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description79S-781U-C-609P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage839
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
14%
Improvement Value:$678,100
86%
Total Assessment$788,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,598-0.6%
2024$17,709+36.6%
2023$12,960+37.0%
2022$9,462+641.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,068,000
Sq Ft839DeedBook 9646, Page 709Recorded3/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 2020