Skip to content

99 Hudson St.(Unit C6610)Jersey City, NJ 07302

Built 2019

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2023

Property Information

Block14507
Lot1
QualifierC6610
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description79S-781U-C-609P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,174
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
8%
Improvement Value:$1,277,300
92%
Total Assessment$1,387,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,978-0.6%
2024$31,173+81.6%
2023$17,163+36.9%
2022$12,532+601.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,880,000
Sq Ft1,174DeedBook 9681, Page 76Recorded7/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 2019