Skip to content

214 Plainfield AvenueJersey City, NJ 07306

Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block14602
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page146

Building Details

Building Class---
DescriptionSCHOOL 39
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage1.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,602,600
33%
Improvement Value:$5,226,800
67%
Total Assessment$7,829,400

Sale
$0