Skip to content

206 Freeman Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 2021

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block14602
Lot51.02
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page146

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,900
53%
Improvement Value:$322,600
67%
Total Assessment$478,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,689-0.6%
2024$10,756+81.7%
2023$5,920+0.0%
2022$5,920
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 9873, Page 418Recorded1/16/2025

Property Sale

Sale
$669,000
DeedBook 9598, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 2021