Skip to content

195-197 Nunda Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1924

Last Sale Date
Mar 5, 1980

Property Information

Block14701
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page147

Building Details

Building Class---
Description1S-BT-F-1U&R1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,500
53%
Improvement Value:$140,700
47%
Total Assessment$298,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,659-0.6%
2024$6,701+40.1%
2023$4,783-0.4%
2022$4,801+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3298, Page 1143

Property Built

Built

Year Built: 1924