Skip to content

205 Delaware Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Sep 15, 1998

Property Information

Block14704
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page147

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,252
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
43%
Improvement Value:$151,300
57%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,924-0.6%
2024$5,961+40.1%
2023$4,255-0.4%
2022$4,271+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5335, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1905